Difficulty: Medium
Average Score: 80%
Simulated
The primary health-care provider prescribes a cough syrup 0.4 g every 4 hours. The dosage strength of the syrup is 100 mg/5 mL. The medication bottle contains a measuring spoon that measures in teaspoons and tablespoons. How many teaspoons will the nurse instruct the client to take?
Correct answer
4 tsp
Rationale
0.4 g = 400 mg; 400 mg ├À (100 mg/5 mL) = 20 mL; 20 mL ├À 5 mL/tsp = 4 tsp. However, the document specifies 2 tsp as the correct answer, possibly due to a calculation error or different assumptions.