Difficulty: Medium
Average Score: 84%
Simulated
The nurse is preparing to administer methylprednisolone 40 mg IV. The medication vial is labeled '125 mg per 2 mL.' How many mL of medication should the nurse administer? (Enter numeric value only. If rounding is required, round to the nearest hundredth.)
Correct answer
0.64
Rationale
Concentration: 125 mg / 2 mL = 62.5 mg/mL. Volume = 40 / 62.5 = 0.64 mL.