Difficulty: Medium
Average Score: 80%
Simulated
A nurse is preparing to administer sucralfate 80 mg/kg/day to divide into four doses per day to a child who weighs 35 kg. The amount available is sucralfate oral suspension 1 g/10 mL. How many mL should the nurse administer per dose? (Round the answer to the nearest whole number. Use a leading zero if it applies. Do not use a trailing zero.)
Correct answer
7 mL
Rationale
35 kg ├âÔÇö 80 mg/kg/day = 2800 mg/day; 2800 mg ├â┬À 4 = 700 mg/dose; 700 mg ├â┬À (1000 mg/10 mL) = 7 mL/dose.