Difficulty: Medium
Average Score: 95%
Simulated
A nurse is preparing to administer sucralfate 80 mg/kg/day to divide into four doses per day to a child who weighs 35 kg. The amount available is sucralfate oral suspension 1 g/10 mL. How many mL should the nurse administer per dose? (Round the answer to the nearest whole number. Use a leading zero if it applies. Do not use a trailing zero.)
Correct answer
7
Rationale
Total daily dose: 80 mg/kg ├âÔÇö 35 kg = 2800 mg. Per dose: 2800 mg ├â┬À 4 = 700 mg. 700 mg = 0.7 g; 1 g/10 mL means 0.7 g = 7 mL.