Difficulty: Medium
Average Score: 90%
Simulated
A nurse is preparing to administer morphine 15 mg subcutaneously. The amount available is morphine injection 10 mg/mL. How many mL should the nurse administer? (Round to the nearest tenth. Use a leading zero if it applies. Do not use a trailing zero.)
Correct answer
B
Rationale
Volume = Desired dose / concentration in mg/ml. Concentration per ml = 10mg/ml. Desired dose = 15mg. Volume = 15mg / 10mg/ml = 1.5ml. Therefore, the nurse should administer 1.5ml of morphine.