Difficulty: Medium
Average Score: 88%
Simulated
A nurse is preparing to administer enoxaparin 0.75 mg/kg subcutaneously to a client who weighs 154 lb. The amount available is enoxaparin 60 mg/0.6 mL. How many mL should the nurse administer? (Round the answer to the nearest tenth. Use a leading zero if it applies. Do not use a trailing zero.)
Correct answer
0.5 mL.
Rationale
Calculation: 154 lb = 70 kg; 0.75 mg/kg × 70 kg = 52.5 mg; (52.5 mg / 60 mg) × 0.6 mL = 0.525 mL, rounded to 0.5 mL.