Difficulty: Medium
Average Score: 92%
Simulated
A nurse is preparing to administer dopamine hydrochloride 4 mcg/kg/min via continuous infusion. Available is dopamine hydrochloride in a solution of 800 mg in a 250 mL bag. The client weighs 80 kg. The nurse should set the IV infusion to deliver how many mL/hr? (Round the answer to the nearest whole number. Use a leading zero if it applies.)
Correct answer
C
Rationale
Calculate: 4 mcg/kg/min ├âÔÇö 80 kg = 320 mcg/min = 0.32 mg/min. Hourly: 0.32 mg/min ├âÔÇö 60 = 19.2 mg/hr. Solution: 800 mg/250 mL = 3.2 mg/mL. Volume: 19.2 mg ├â┬À 3.2 mg/mL = 6 mL/hr.