Difficulty: Medium
Average Score: 79%
Simulated
A nurse is preparing to administer ampicillin to a school-age child who weighs 55 lb. The provider prescribes 50 mg/kg/day in 4 equal doses. Available is ampicillin oral suspension 125 mg/5 mL. How many mL should the nurse administer with each dose? (Round the answer to the nearest tenth. Use a leading zero if it applies. Do not use a trailing zero.)
Correct answer
5
Rationale
55 lb = 25 kg; 50 mg/kg/day = 1250 mg/day; 1250 mg / 4 doses = 312.5 mg/dose; 312.5 mg ├â┬À 125 mg/5 mL = 12.5 mL/day; 12.5 ├â┬À 4 = 3.125 mL, rounded to 5 mL.