Difficulty: Medium
Average Score: 83%
Simulated
A nurse is calculating a client's fluid intake over the past 8 hr. The client had one 8-oz cup of coffee, 3 oz of juice, and 12 oz of soda. The client's water pitcher had 800 mL and 200 mL remain. The client also had IV fluids infusing at 40 mL/hr via an IV pump. How many mL should the nurse document as the client's total intake for the shift?
Correct answer
1610
Rationale
Total intake = Coffee (8 oz × 30 mL = 240 mL) + Juice (3 oz × 30 mL = 90 mL) + Soda (12 oz × 30 mL = 360 mL) + Water (800 mL - 200 mL = 600 mL) + IV fluids (40 mL/hr × 8 hrs = 320 mL) = 1610 mL.