Difficulty: Medium
Average Score: 93%
Simulated
A client with deep vein thrombosis (DVT) is receiving a continuous Infusion of Heparin Sodium 20,000 Units In 5% Dextrose Injection 500 mL at the rate of 25 mL/hour. How many units of heparin should the client receive in 12 hours? (Enter numeric value only.)
Correct answer
12000
Rationale
Concentration: 20,000 units / 500 mL = 40 units/mL. Hourly dose: 25 mL/hour ├âÔÇö 40 = 1000 units/hour. In 12 hours: 1000 ├âÔÇö 12 = 12000 units.