Difficulty: Medium
Average Score: 74%
Full-length
The nurse is preparing to administer streptomycin 0.25 g. The directions say to reconstitute with 9 mL of sterile water for a concentration of 400 mg/2 mL. How many mLs will the nurse give? Fill in the blank.
Correct answer
1.25 mL
Rationale
Dose: 0.25 g = 250 mg. Concentration: 400 mg/2 mL = 200 mg/mL. Volume = 250 mg ├â┬À 200 mg/mL = 1.25 mL.