Difficulty: Medium
Average Score: 90%
Full-length
The nurse is calculating the intake and output for a client who had a transurethral prostatectomy and is receiving continuous bladder irrigation at 175 mL/hr. The nurse empties 2300 mL of urine from the urinary drainage bag at the end of the 8-hour shift. How many mL should the nurse document as the client's net urine output for the shift? Record your answer using a whole number.
Correct answer
A
Rationale
Irrigation input = 175 mL/hr ├âÔÇö 8 hr = 1400 mL. Total output = 2300 mL. Net urine output = 2300 mL - 1400 mL = 900 mL.